Türkiye, ABD’ye Nota Vermişti: ‘Zarrab’ın Sağlık Durumunun İyi Olduğu Bilgisi Ulaştı’

0
17

Dışişleri Bakanlığı, avukatının 5 gündür haber alamıyoruz dediği Reza Zarrab hakkında bilgi almak için ABD’ye yazılı nota vermişti. Konuya ilişkin bugün açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ‘ABD’den sözlü cevap geldi’ ifadelerini kullandı.

Bekir Bozdağ: ‘Zarrab’ın sağlık durumunun iyi olduğu hakkında Dışişleri Bakanlığına bir bilgi ulaşmıştır’

Bekir Bozdağ: 'Zarrab'ın sağlık durumunun iyi olduğu hakkında Dışişleri Bakanlığına bir bilgi ulaşmıştır'

Bozdağ’ın konuya ilişkin açıklaması şu şekilde:”Rıza Sarraf bildiğiniz gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Birkaç gündür basında Rıza Sarraf’dan haber alınamadığı yönünde haberler çıktı. Avukatı da bu yönde açıklama yaptı. Bunun üzerine Türk Hükümeti ABD’ye nota vermiştir, vatandaşımızın durumu hakkında bilgi almak için. Bazı çevreler bu notayı çarpıtıyor. Nota aslında bir diplomatik yazışma usulüdür. Bizden de bilgi almak istediklerinde başka ülkeler nota veriyorlar. Nota diplomatik yazışma usulüdür ve yapılan da budur. ABD’den bir sözlü cevap şu anda gelmiştir, Rıza Sarraf’ın sağlık durumunun iyi olduğu hakkında Dışişleri Bakanlığına bir bilgi ulaşmıştır.”

Ne olmuştu ?

Ne olmuştu?

Zarrab’ın avukatı Şeyda Yıldırım ise Hürriyet’e yaptığı açıklamada “Serbest bırakıldığı bilgisi doğru değil. Başka bir bölüme alınmış olabilir. Bize de beş gündür bilgi vermiyorlar, hiçbir haber alamıyoruz” demişti.

Türk Dışişleri, ABD’ye yazılı nota verip ABD’yi dolandırma, İran’a karşı uygulanan yaptırımları delme, kara para aklama ve ABD bankalarını dolandırma suçlamaları yöneltilen Reza Zarrab hakkında bilgi istemişti.

ABD Adalet Bakanlığı’na bağlı Federal Cezaevleri Bürosu, internet sitesindeki resmi kayıtlarda, ‘09135-104’ kayıt numaralı Reza Zarrab’ın 8 Kasım 2017 tarihinde cezaevinden tahliye edildiği bilgisini yalanladı.

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, Zarrab’ın, “federal hapishanede tutukluluk halinin sürdüğü” bildirilmişti.

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, Zarrab'ın, "federal hapishanede tutukluluk halinin sürdüğü" bildirilmişti.

ABD Federal Hapishaneler Bürosu kayıtlarında 11 Kasım’da serbest bırakıldığı bilgisinin doğru olmadığını belirten başsavcılık kaynakları, Zarrab‘ın jürili yargılamanın başlayacağı 27 Kasım öncesinde, bugün yapılacak son ön duruşması olduğunu, yargılamanın da belirlenen tarihte yapılacağını kaydetmişti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here