Ülkemize Sayısız Gurur Yaşatan Efsane Haltercimiz Naim Süleymanoğlu’nu Kaybettik

0
17

Tüm zamanların en iyi haltercisi, olimpiyat ve dünya şampiyonu eski milli haltercimiz Naim Süleymanoğlu hayata veda etti. Ufak tefek ancak çok güçlü yapısı ile ‘Cep Herkülü’ olarak bilinen Süleymanoğlu henüz 50 yaşındaydı…
Karaciğer naklinin ardından tedavisi Ataşehir Memorial Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesinde süren Süleymanoğlu’nun hayatını kaybettiği açıklandı.

Karaciğer naklinin ardından tedavisi Ataşehir Memorial Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesinde süren Süleymanoğlu'nun hayatını kaybettiği açıklandı.

Siroza bağlı karaciğer yetmezliğine bağlı olarak 28 Eylül’den bu yana Memorial Ataşehir Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi gören ve 6 Ekim’de de Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat ile ekibinin gerçekleştirdiği ameliyatla karaciğer nakli olan Süleymanoğlu, son olarak beyindeki kanama ve buna bağlı artan ödem nedeniyle 11 Kasım’da acil ameliyata alınmıştı.
Kimdir Naim Süleymanoğlu?

Kimdir Naim Süleymanoğlu?

Naim Süleymanoğlu 23 Ocak 1967 tarihinde Bulgaristan’ın Kırcaali ilçesinde dünyaya geldi. Boyunun kısa olmasına rağmen güçlü olması nedeniyle çevresi tarafından kendisine “Cep Herkülü” lakabı verildi.
Süleymanoğlu ilk dünya rekorunu kırdığında sadece 15 yaşındaydı. 1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada ‘yılın haltercisi’ seçildi.

Süleymanoğlu ilk dünya rekorunu kırdığında sadece 15 yaşındaydı. 1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada 'yılın haltercisi' seçildi.

1988 Seul, 1992 Barcelona ve 1996 Atlanta Olimpiyatları olmak üzere üç kez olimpiyat şampiyonu oldu. Kariyerine 8 dünya şampiyonluğu ve 46 dünya rekoru sığdırdı

1988 Seul, 1992 Barcelona ve 1996 Atlanta Olimpiyatları olmak üzere üç kez olimpiyat şampiyonu oldu. Kariyerine 8 dünya şampiyonluğu ve 46 dünya rekoru sığdırdı.

Kendi kilosunun üç katından fazla kaldırarak, ‘efsane’ olan Süleymanaoğlu, spor otoritelerine göre tüm zamanların en iyi haltercisi.

Kendi kilosunun üç katından fazla kaldırarak, 'efsane' olan Süleymanaoğlu, spor otoritelerine göre tüm zamanların en iyi haltercisi.

1988 yılında Time dergisine kapak olan efsane halterci 60 kg’de koparmada 200 kg kaldırarak dünya rekoru kırdı.

1988 yılında Time dergisine kapak olan efsane halterci 60 kg'de koparmada 200 kg kaldırarak dünya rekoru kırdı.

Süleymanoğlu 1988 yılında Seul olimpiyatlarında 9 dünya 6 Olimpiyat rekoru kırarak büyük bir zafer kazandı. Ayrıca Türkiye’ye olimpiyatlarda güreş dışında ilk altın madalyasını kazandıran sporcudur.

Süleymanoğlu 1988 yılında Seul olimpiyatlarında 9 dünya 6 Olimpiyat rekoru kırarak büyük bir zafer kazandı. Ayrıca Türkiye'ye olimpiyatlarda güreş dışında ilk altın madalyasını kazandıran sporcudur.

1992 yılında Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından “Dünyanın En İyi Sporcusu” seçildi

1992 yılında Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından "Dünyanın En İyi Sporcusu" seçildi

Süleymanoğlu’nun vefatı Türkiye’yi yasa boğdu…

Süleymanoğlu'nun vefatı Türkiye'yi yasa boğdu...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here